Radioteleskop w Piwnicach k. Torunia

Badanie kwazarów, radiogalaktyk,  maserów międzygwiezdnych i układów planetarnych to domena radioastronomii. Warto wiedzieć, że Polacy w tej dziedzinie mają duże osiągnięcia. Wiele z tych osiągnięć nie byłoby możliwych, gdyby nie jeden z największych radioteleskopów w Europie zaprojektowany i zbudowany w Piwnicach koło Torunia przez naukowców z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dokładność pomiarów radioteleskopem w dużej mierze zależy od poprawności wykonania czaszy radioteleskopu, która w teorii ma kształt paraboloidy. Prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski z Politechniki Gdańskiej zainicjował badania kształtu czaszy metodą skaningu laserowego. Dokładny pomiar kształtu pozwoli na rektyfikację radioteleskopu. Na zaproszenie Profesora WPG S.A. oraz cztery inne firmy udostępniły swoje skanery w celu wykonania pomiarów. Pomiary odbyły się w dniach 3 i 4 października 2017. Każdy ze skanerów rejestrował czaszę przy ustawieniu teleskopu 0º, 20º, 40º, 60º i 80º od zenitu.

Oto jak pomiary czaszy zostały opisane na fanpage’u radioteleskopu:

Dzisiaj na czaszy Radioteleskopu Kopernik wydarzenie bez precedensu! Po raz pierwszy od początku istnienia anteny (przy udziale kolegów z Politechniki Gdańskiej), cztery firmy testują swoje skanery laserowe wykonując pomiary odkształceń powierzchni lustra pierwotnego (skanowanie 32 metrowej czaszy). Co więcej, jutro kolej na przedstawiciela piątej firmy. 
Uzyskane dane będą miały fundamentalne znaczenie dla poprawienia kształtu powierzchni paraboloidy. Pomiary przeprowadzane są przy użyciu sześciu skanerów różnych typów (montowanych na trójnogu przymocowanym do dachu kabiny ogniskowej) dla pięciu różnych wartości odległości zenitalnych (pochyleń czaszy). Lustro pierwotne RT-4 stanie się najprawdopodobniej najlepiej na świecie zbadaną strukturą przy pomocy tej metody z zastosowaniem tylu odmiennych modeli przyrządów. Zapewnienie jak najlepszego podobieństwa powierzchni czaszy do idealnej paraboloidy pozwala na prowadzenie obserwacji na coraz krótszych długościach fali oraz ogólne zwiększenie efektywności apertury (czyli innymi słowy czułości)

Wszystkie informacje o radioteleskopie na fanpage’u RT4live

Radioteleskop RT4 w Piwnicach (zdjęcie z fanpage RT4live)

Radioteleskop RT4 w Piwnicach (zdjęcie z fanpage RT4live)

Instalowanie na radioteleskopie statywu dla skanerów (zdjęcie z fanpage RT4live)

Instalowanie na radioteleskopie statywu dla skanerów (zdjęcie z fanpage RT4live)

Skaner WPG S.A. na tle radioteleskopu

Skaner WPG S.A. na tle radioteleskopu

Skaner na radioteleskopie

Skaner na radioteleskopie

Widok zarejestrowanej chmury punktów

Widok zarejestrowanej chmury punktów

Wizualizacji chmury punktów