Dzieci w Muzeum Geodezji

W ostatnich tygodniach Muzeum Geodezji odwiedziło kilka wycieczek szkolnych (i przedszkolnych). Poza zwiedzaniem muzeum dzieci miały okazję wziąć udział w różnych zabawach edukacyjnych oraz zobaczyć prezentację drona.  Relacja znalazła się nawet na portalu geoforum:

|2017-06-29| Geodezja, Sprzęt, Instytucje, Imprezy

Przyszli geodeci zwiedzają Muzeum Geodezyjne

Nigdy nie jest za wcześnie, by poznawać nowoczesne i dawne technologie pomiarowe, a najlepiej robić to przez zabawę. Przekonali się o tym przedszkolaki i uczniowie, którzy niedawno odwiedzili Muzeum Geodezyjne WPG.

Przyszli geodeci zwiedzają Muzeum Geodezyjne

Na początku maja do placówki tej, znajdującej się w siedzibie Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego przy Nowym Świecie, zawitała grupa uczniów II klasy Szkoły Podstawowej nr 355 w Warszawie. Podczas prezentacji zorganizowanej przez pracowników WPG dowiedzieli się, jak za pomocą map można odkrywać historię oraz jak rozwijały się badania geodetów nad kształtem Ziemi. Po krótkim zwiedzaniu muzeum i poznaniu podstawowych instrumentów geodezyjnych (niwelatora czy teodolitu) dzieci wzięły udział w zabawach edukacyjnych, w trakcie których miały za zadanie np. wykonać pomiar dalmierzem laserowym oraz odczytać symbole na mapie.

Z kolei pod koniec czerwca Muzeum Geodezyjne WPG odwiedziły przedszkolaki z „zerówki” z gminnego przedszkola w podwarszawskiej Jabłonnie. Dzieci z grupy Biedronek i Pszczółek miały okazję spojrzeć przez lunetę instrumentów geodezyjnych, a nawet spróbować swoich sił w pomiarach. Pracownicy WPG zorganizowali im bowiem konkurs, w którym miały wykonać pomiar zadanego odcinka za pomocą sznurka, ruletki, taśmy stalowej oraz zwykłej miarki. Maluchy potraktowały to zadanie jak najbardziej poważnie i z wielkim zaangażowaniem sprostały postawionemu im zadaniu.

W trakcie wizyty w muzeum dzieci poznały ponadto najnowsze technologie geodezyjne. Próbowały na przykład odnaleźć znane im miejsca (choćby swoje przedszkole) na cyfrowej ortofotomapie aglomeracji warszawskiej. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził jednak pokaz wykorzystania drona w celach fotogrametrycznych. W tym przypadku okazało się, że bezzałogowe technologie są im lepiej znane niż niejednemu geodecie z wieloletnim doświadczeniem.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

JK